آشنایی با انواع کفپوش ، مشاوره در انتخاب کفپوش

آشنایی با انواع کفپوش

پوشش کف اتاق در دکوراسيون داخلي از چنان اهميت بالايي برخوردار است که کف اتاق را پايه اصلي اتاق مي‌نامند. بسياري از دکوراتورها، دکور اتاق را بر مبناي پوشش کف انجام مي‌دهند. هنگام انتخاب پوشش کف بايد الگوهاي رفت و آمد را نيز در نظر داشت. به‌طور معمول در مکان‌هاي پر رفت و آمد از کف‌پوش‌هاي سخت و بادوام و در جاهاي کم ‌رفت و آمد از کف‌پوش‌هاي تزييني استفاده‌ مي‌شود.

کفپوش لمينیت (Laminate)

laminate بسيار شبيه به کفپوش هاي چوبي است، اما laminate مانند کفپوش هاي چوبي تنوع بافت ندارند و تنها مشخصه متمايز کننده آنها رنگشان است .
موقع انتخاب laminate همانند انتخاب ساير کفپوش ها به ياد داشته باشيد که رنگ کف منزل، پس زمينه و فونداسيون کل دکوراسيون شما خواهد بود . اگر مبلمان تيره داريد از کفپوش هايي با رنگ هاي روشن تر استفاده کنيد و اگر مبلمان شما روشن است يک کفپوش با رنگ ميانه يا تيره انتخاب مناسب تري خواهد بود .
از نظر ضخامت انواع مختلفي از اين کفپوش ها وجود دارد و با در نظر گرفتن بعد مقاومت و داوم بهتر است کفپوش هاي ضخيم تر را انتخاب نماييد و البته واکس زدن اين کفپوش ها را نبايد فراموش نمود.

کفپوش بامبو

کفپوش بامبو يکي از انواع کفپوش هاي چوبي محسوب مي شود. بايد توجه داشت که درحقيقت بامبو يک چوب سخت نبوده و نوعي ني مي باشد. اين نوع کفپوش مزاياي زيادي از جمله سختي و استحکام ، مقاومت و ظاهر شيک دارد. از نظر مقاومت کفپوش بامبو به سختي چوب بلوط مي باشد که معمول ترين چوب مصرفي براي کفپوش است، البته ممکن است ظاهر کفپوش بامبو سست باشد اما در اصل بسيار مقاوم است .
مهم ترين خصوصيات بامبو اين است که نسبت به ساير کفپوش هاي چوبي کمتر منبسط مي شود و از همين رو براي هر نوع آب و هوايي مناسب است .
بامبو به دو رنگ طبيعي بلوند و کهربايي وجود دارد . قطعات کفپوش بامبو مي توانند به صورت عمودي يا افقي بريده شوند كه ترکيب آنها در حالت افقي بسيار زيباتر مي باشد .

کفپوش مرمر

تا چندين سال پيش کفپوش هاي مرمر به عنوان نمادي از ثروت و شکوه به حساب مي آمدند و نسبت به کفپوش هاي معمول قيمت بسيار بالايي داشتند، اما در حال حاضر قيمت کفپوش هاي مرمر در حد متوسطي قرار دارد و نماي لوکس و زيبايي به اتاق مي دهد.
نماي سنگ پوش هاي مرمر بسيار آرامش بخش است. مرمر سنگ خنکي است و حرارت را به راحتي جذب نمي کند و در اتاقي با سنگ مرمر اصولا دما پايين مي باشد و براي مناطق گرمسير بسيار مناسب است.
از کفپوش مرمر مي توان در نقاط مختلف منزل مثل اتاق خواب، پذيرايي، حمام، آشپزخانه و حتي محوطه هاي خارجي منزل استفاده نمود.
بايد به طور مرتب اين کفپوش ها را با پاک کننده هاي ملايم تميز نمود .

کفپوش Vinyl PVC

Vinyl به علت ويزگي هاي ممتاز خود يکي از بهترين گزينه ها براي كف پوش مي باشد.
نصب و نگهداري اين کفپوش ها بسيار آسان است . تميز کردن اين کفپوش نيز آسان بوده و مقاومت بالايي هم دارد و تحت شرايط سخت همچنان سالم مي ماند.
از مهم ترين ويژگي اين کفپوش ها ضد آب بودن و راحتي راه رفتن با پاي برهنه بر روي آن است.
طرح و مدل هاي Vinyl نيز بسيار متنوع مي باشد و با توجه به طرح انتخابي قابل کاربرد در قسمت هاي مختلف خانه مثل اتاق خواب، اتاق نشيمن، اتاق کار، اتاق بازي، ورودي، پاسيو و تمامي نقاط پر رفت و آمد مي‌باشد.
در مورد اين کفپوش قابل ذکر است که علاوه بر دوام بالا ، خاصيت ارتجاعي خوبي نيز دارد . اين پوشش ها عايق حرارتي هستند و کف اتاق را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه مي دارند. اشياي بلوري و چيني نيز در برخورد با آنها به راحتي شکسته نمي شوند .

كاشي هاي كف چرمي

اين نوع از كاشي ها نيز در رنگ ها و سايزهاي مختلفي وجود دارد. آنها مي توانند خيلي زيبا و شيك باشند و عايق هاي بسيار خوبي براي صدا محسوب مي شوند. در زير پا خيلي نرم و لطيف احساس مي شوند و ظاهري بسيار لوكس و گران قيمت دارند. در طول زمان شكل چرم عوض مي شود و رنگ و جنس آنها تغيير مي كند و هميشه دست نخورده و تازه به نظر نمي آيد. استفاده از كف پوش هاي چرمي زياد مقرون به صرفه نيست اما بسيار زيبا و فريبننده هستند.

هنگامي كه قطعات كوچك و رنگين شيشه، سنگ و يا كاشي كنار هم قرار مي گيرند و تصاوير گوناگون يا طرح هاي تزييني پديد مي آيد، به اين كار موزائيك گفته مي شود. اين هنري باستاني است كه همواره در حال كشف مجدد است.

راهنمای خرید کفپوش

دنياي رو به جلوي امروزه ما را وادار نموده است که همواره و در همه جا به اطلاعات و منابع مهم مورد نيازمان ، دسترسي داشته باشيم  و بالطبع، شرکتهاي توليدي و بازرگاني به عنوان مظهر و منبع اطلاعاتي نيز  ميبايست همواره در دسترس باشد. شايد بعنوان يک بيننده در هنگام مواجهه با خريد انواع کفپوش ها ، تنها فاکتور مهم در حهت خريد آن را قيمت آن بدانيد ولي در مقام خريدار اوضاع کاملا تفاوت ميکند. در اين مرحله سعي داريم با معرفي ويژگي هاي يک کفپوش برتر به معرفي بهترين هاي حال حاضر ايران در رده هاي مختلف کاربردي و قيمتي بپردازم.

بازار کفپوشها آنچنان متنوع است که اگر قصد خريد کفپوش را داريد و هنوز چيزي را انتخاب نکرده ايد به شما پيشنهاد ميکنم اصلا و به هيچ وجه به بازار نرويد چون کاملا در درياي  مدلهاي مختلف از مارک هاي متنوع که غالبا وارداتي و از کشور چين هستند ؛ غافلگير شده و غير ممکن است انتخاب صحيحي را انجام بدهيد.

براي راحتي انجام يک انتخاب مناسب مي توانيم خريداران را از لحاظ انتظاري که از کفپوش خود دارند به 4 دسته تقسيم کنم:

1- افراد عادي که کفپوش را براي منازل مسکوني خود مي خواهند . اينگونه افراد انتظاراتشان از کفپوش، به مواردي همچون زيبايي و نوآوري طرح کفپوشها برميگردد(درصد بالائي از خريداران از اين دسته هستند )

2- انبوه سازان (که فلسفه فعاليت آنها اجرايي و نهايي نمودن پروژه هاي در دست ساخت مي باشد) که براي اينگونه افراد تامين سريع و باصرفه مهمترين نياز مي باشد . ( شاخص اصلي خريد : تحويل سريع , قيمت مناسب )

3- افرادي که فاکتور جديد بودن و تکنولوژيک بودن محصول اهميت والايي براي آنها دارد . اينگونه مشتريان حساسيت چنداني نسبت به قيمت نداشته و کاربري و زيبايي محصول داشتن برند معتبر در اولويت معيارهاي انتخاب آنان قرار دارد . (شاخص اصلي انتخاب : برند معتبر و کارايي بالا)

4- افرادي که خواستار کفپوشي محکم و با دوام هستند . اين گونه مشتريان در زمره مشتريان صنعتي آريا پوشش قرار مي گيرند .( شاخص اصلي انتخاب : استحکام و پايداري )

شما مي توانيد متناسب با بودجه و حساسيت خود يکي از گروههاي فوق الذکر را به عنوان گروه مبنا قرار داده و محصولات خود را با توجه به موارد ذيل انتخاب و خريد هوشمند خود را از اين شرکت انجام دهيد.

محصولات آی دکور براي گروه اول

مشترياني که در جمله گروه اول قرار مي گيرندچنانچه خواهان کفپوشهاي pvc هستند مي توانند کفپوشهاي pvc طرح چوب که توسط اين شرکت توليد مي شوند را به عنوان کفپوش دلخواه خود قرار دهند . کفپوشهاي طرح چوب آريا پوشش از جمله کفپوشهاي زيباي اين شرکت بوده که علاوه بر زيبايي طرح , فاکتور نوآوري در طرح را نيز به يدک مي کشد . همچنين کفپوش pvc وارداتي آريا پوشش از شرکت LG ( آريا پوشش عامليت اين فروش کفپوشهاي اين شرکت را دارد ) نيز از جمله کفپوشهاي pvc بوده که داراي انواع متنوع طرح بوده و از لحاظ شفافيت نيزبه سه دسته کفپوشهاي براق , مات و متوسط دسته بندي نمود .

محصولات آی دکور براي گروه دوم

گروه دوم مشتريان انبوه سازاني هستند که به تحويل سريع و با صرفه محصول حساسيت بالايي دارند . بنابر اين کفپوشهاي توليدي آريا پوشش که نسبت به محصولات وارداتي داراي قيمتهاي رقابت پذير هستند و اين شرکت توانمدي توليد در ظرفيت بالا و همچنين تحويل سريع اين نوع کفپوشها را دارد مناسب براي نياز اين گروه از مشتريان مي باشد .

محصولات آی دکور براي گروه سوم

کفپوشهاي وارداتي آريا پوشش همچون کفپوشهاي LG و کفپوششهاي رويال فلور مالزي و PATT ايتاليا از جمله کفپوشهاي با کيفيت بسيار بالا بوده که مناسب براي گروه سوم مشتريان مي باشند . اين کفپوشها علاوه بر زيبايي و نوآوري در طرح داراي طول عمر بالايي بوده و گارانتي 10 ساله آريا پوشش بيانگر هيمن موضوع مي باشد .

محصولات آی دکور براي گروه چهارم

کفپوشها را از يک جنبه مي توان متناسب با کلاس تردد دسته بندي نمود . مطابق اين دسته بندي کلاس تردد کفپوشهاي آريا پوشش به 5 دسته ذيل تقسيم مي شوند :

کفپوشهاي با کلاس تردد AC1
کفپوشهاي با کلاس تردد AC2
کفپوشهاي با کلاس تردد AC3
کفپوشهاي با کلاس تردد AC4
کفپوشهاي با کلاس تردد AC5

براي مشتريان گروه چهارم که نسبت به کلاس تردد و استحکام حساسيت بالايي دارند ، کفپوشهاي طرح سراميک آريا پوشش که قابليت دوام تا حدود 4 تن را دارند بسيار مناسب مي باشد . اين کفپوشها علاوه بر زيبايي و تنوع طرح داراي استحکام و دوام عالي مي باشند .

مراقبت و نگهداری کفپوش پارکت

 پارکت فرآورده ای صد در صد طبيعی و بخشی از حيات نباتی است با واکنش ها و رفتاری کم و بيش همانند خواستگاه اوليه حياتی خود. گرايش به ايجاد تعادل رطوبتی با محيط اطراف، از جمله اين واکنش هاست . اين محصول عليرغم طی کردن فرآيندی نسبتاً کامل و طولانی در کوره های چوب خشک کنی و تنش زدائی ، همچنان خاصيت گرايش به ايجاد تعادل رطوبتی با محيط اطراف را دارد که البته مقدار آن بسيار اندک است. پديدار شدن درزهای طولی و بعضاً نامحسوس در فصل زمستان (که رطوبت محيط به حداقل می رسد و چوب هم گرايش به از دست دادن رطوبت خود پيدا می کند) به همين دليل است . البته با تغيير فصل و شروع فصل بهار و تابستان که رطوبت هوا افزايش می يابد ، اين درزها خود به خود ترميم می شوند.
اما با مراقبت از اين محصول با ارزش و رعايت برخی اصول ساده نگهداری ، می توان گفت که پارکت يکی از آسان ترين کف پوش ها از نظر نگهداری و نظافت است.

1- گرد و غبار و سنگ ريزه دشمن طبيعی پارکت هستند به دليل آن که همانند يک سمباده زبر موجب خراشيدگی سطح پارکت می شوند. برای مقابله با اين مسئله ، در بيرون در ورودی ، از پادری های مناسب و در داخل راهروی ورودی ، از قاليچه استفاده کنيد تا از ورود و پخش اين شن ريزه ها در داخل خانه جلوگيری شود.

2- مواظب سالم بودن تخت کفش و بويژه کفش های پاشنه بلند باشيد زيرا کوچکترين شکاف و وجود ميخ های برآمده از اين پاشنه ها ، پارکت محبوب شما را زخمی خواهد کرد.

3- جابجايی ، کشيدن مبلمان ، تخت خواب و اثاثيه سنگين بر روی پارکت ، باعث خط افتادگی بر روی پارکت خواهد شد . به سادگی با چسباندن تکه های نمد يا موکت های نرم بر روی پايه های لوازم سنگين منزل از اين مشکل جلوگيری کنيد.

4- نظافت ساده و آسان يکی از مزايای اصلی پارکت است و بهترين روش نظافت و پاکيزه نگاهداشتن اين کفپوش، کشيدن جاروبرقی با برس نرم است . بديهی است از شستشوی مستقيم با آب يا زمين شوی کاملاً خيس اکيداً بايد خودداری کرد. در صورت نياز و تمايل به چنين کاری ، بايد بعد از خيس کردن زمين شوی ، آب آن کاملاً چلانده شده و پس از گذشت چند ساعت با اندک نم باقی مانده پارکت را نظافت کرد. با رعايت اين نکته مهم ساليان سال جلای لاک پارکت شما چون روز اول تازه و با طراوات باقی خواهد ماند.

5- رنگ چوب ، به طور طبيعی در مقابل تابش مستقيم آفتاب و نور معمولی ،به دليل اکسيداسيون ، به مرور زمان اندکی گرايش به تيره تر شدن دارد. از اين رو استفاده از پرده های مناسب برای کنترل تابش مستقيم آفتاب و جابجا کردن گاه به گاه قاليچه ها برای جلوگيری از تغيير رنگ سطوح زير آنها با ساير قسمت ها ، کارساز و مؤثر است.


6- قراردادن مستقيم گلدان بر روی پارکت حتی اگر نشتی آب هم نداشته باشد لاک پارکت را کدر می کند ، از اين رو ، گلدان ها را بايد بر روی قفسه ها و يا پايه هايی با ارتفاع مناسب از کف قرار دهيد.


7- با توجه به ميزان تردد و رفت و آمد در محيط، هرچند وقت يکبار استفاده از واکس های مخصوص و مواد پوليشی سازگار با لاک روی پارکت ، بر زيبايی کفپوش شما می افزايد.

 

 

پارتیشن ، پارتیشن اداری ، پارتیشن بندی ، پارتیشن دوجداره ، پارتیشن تمام ام دی اف ، پارتیشن چوبی آی دکور ایران  ،